Fotografowanie dzieci – jak robić to prawidłowo?

Niestety, ale dzieci dorastają bardzo szybko – najpierw stawiają pierwsze kroki, a już po chwili przygotowują się do pierwszego dnia w szkole. Te zmiany następują błyskawicznie, zatem uwiecznienie cennych chwil aparatem to znakomity sposób zachowania wspomnień na całe życie. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący fotografowania dzieci. Przeczytaj go koniecznie!

Tworzenie atmosfery spokoju

Zacznijmy od tego, że przed rozpoczęciem fotografowania należy upewnić się, że dziecko jest spokojne i czuje się wygodnie. Jednak odradza się wzbudzanie w dzieciach dużych oczekiwań i ekscytacji – zamiast opowiadać im o zdjęciach, warto przemawiać do nich spokojnie i powoli. Niemowlęta i dzieci należy fotografować w jak najlepszym stanie zdrowia – trzeba więc unikać sesji w okresie choroby i złego samopoczucia, ponieważ pogłębia to zniecierpliwienie. Poza tym dzieci muszą dobrze się bawić w trakcie robienia zdjęć, zatem fotograf powinien mieć dużo czasu i nieskończoną cierpliwość. Dlatego warto np. pokazać dzieciom zdjęcia wyświetlane na tylnym monitorze aparatu lub pozwolić im na samodzielne fotografowanie. Poczucie uczestnictwa w procesie twórczym można wyzwolić również poprzez zabawę w dodawanie odręcznych rysunków czy kolorowych znaczków na zrobionym przed momentem zdjęciu.

Żadnych „ptaszków w obiektywie”

Najważniejsza wskazówka fotografów brzmi: nigdy nie mów dziecku, że musi się uśmiechnąć do aparatu, ponieważ jedynym efektem będzie typowy, sztuczny wygląd ze „szkolnej fotografii”. Pamiętaj o tym, że naturalny kontakt z dzieckiem zazwyczaj ułatwia wykorzystanie dobrych okazji do zrobienia zdjęć, których rezultatem są przemyślane, atrakcyjne wizualnie kadry. Warto pamiętać, że dzieci stale zmuszane do uśmiechu mogą czuć się niekomfortowo, ponieważ jest to dla nich nietypowa okoliczność. Dlatego w uchwyceniu spontanicznej radości dziecka pomóc może nam tryb wyzwolenia migawki uśmiechem dostępny w kompakcie COOLPIX S8000, który pozwala automatycznie wykonać zdjęcie, gdy nasz mały model się uśmiechnie. Ułatwienie dla fotografa stanowi tryb „Uwaga Mrugnięcie” ostrzegający, gdy dziecko zamyka oczy.

Określanie scenerii

Zdecydowanie, w przypadku fotografowania niemowląt wewnątrz budynków zalecane jest znalezienie miejsca z najlepszym, miękkim i łagodnym oświetleniem. Jeśli to niemożliwe, można wykorzystać scenerię w pobliżu okna. Warto wspomnieć też o tym, że jako tła można użyć prześcieradła lub chusty do chrztu, gdyż zapewni to odpowiedni, neutralny wygląd.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *