Jak fotografować dzieci?

Niestety, ale początki fotograficznej drogi nie zawsze są łatwe, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie, droga Mamo, kilka pomocnych wskazówek, z którymi fotografie Twojego dziecka od razu nabiorą nowego wymiaru. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak należy właściwie fotografować dziecko. Przeczytaj go koniecznie!

Zejdź do poziomu dziecka

Zacznijmy od tego, że chodzi tu o perspektywę postrzegania, która jest naturalna dla Twojego Dziecka. W związku z tym fotografuj na poziomie oczu Twojego Malucha, a zniżając się do jego poziomu, uzyskasz najbardziej naturalne i „bliskie” zdjęcie swojego dziecka. Fotografie dziecka staną się naprawdę wyjątkowe.

Szukaj dobrych stron

Pomyśl – ile razy podczas pozowania do zdjęcia przed obiektyw podsuwałeś/aś swój „lepszy profil”? Otóż wszyscy mają „lepsze profile” – dzieci również, ale nie zawsze są w stanie Ci o tym powiedzieć („Och, mamo od tej strony nie wyglądam korzystnie, widać tylko mój czerwony nosek! Proszę zmień perspektywę fotografowania”). Dlatego to od Ciebie zależy to, czy dziecko wypadnie korzystnie na fotografii. Nie bój się – eksperymentuj z różnymi punktami widzenia podczas robienia zdjęć i nie przerywaj, gdy już znajdziesz ten właściwy. Natomiast jeśli dziecko jest nadal w określonej pozycji – fotografuj!
Posprzątaj tło Przede wszystkim spróbuj wyeliminować bałagan w tle. Powinnaś być świadoma tego, że stosy zabawek lub innych elementów będą odciągać uwagę widza od dziecka.

Bądź blisko

Warto wspomnieć także o tym, że robienie zdjęcia dziecku z niewielkiej odległości sprawi, że uchwycisz więcej szczegółów a efekty będą zachwycające. Dlatego też nie musisz robić jedynie zbliżeń twarzy dziecka (która bez wątpienia jest najpiękniejszą buźką na świecie). Dla odmiany spróbuj fotografować inne elementy ciała i ubrania: ich małe rączki, nóżki i buciki. Wierz mi to działa! Szukaj naturalnego światła Musisz wiedzieć o tym, że światło może wykreować lub zniszczyć zdjęcie. Generalnie rzecz ujmując – najlepsze światło do robienia zdjęć dziecku to światło naturalne. Poza tym najlepsze naturalne światło jest po wschodzie lub tuż przed zachodem słońca (pamiętasz „złote godziny”?). W związku z tym, jeżeli jesteście zmuszeni do robienia zdjęć w pomieszczeniach zamkniętych, spróbujcie przesunąć się w kierunku okna, aby wykorzystać światło z zewnątrz. Przede wszystkim – najlepszym sposobem na naukę jest eksperymentowanie, więc wypróbuj różne techniki oświetlenia, aby odkryć to, co najlepsze dla Ciebie i dziecka.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *