Jak powinno się fotografować dzieci?

Trzeba przyznać, że fotografia dzieci to chyba najpopularniejszy gatunek fotografii, przynajmniej w Polsce. Trzeba zarejestrować wszystkie ważne momenty z życia potomstwa. Wiele osób kupuje pierwszy aparat, kiedy urodzi im się dziecko. Natomiast jeśli ktoś za młodu był fotoamatorem, po zostaniu ojcem odkurza sprzęt i zaczyna pstrykać od nowa. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący fotografowania dzieci. Przeczytaj go koniecznie!

Podstawowym celem fotografii dzieci powinno być wierne oddanie ich nastroju

Wiele osób sięga po „ciężką amunicję” – mimo braku doświadczenia kupują cyfrowe lustrzanki, bo przecież to one zrobią najlepsze zdjęcia. Powyższą obserwację potwierdzą pewnie wszyscy sprzedawcy ze sklepów fotograficznych. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jeśli tylko mamy czas dokładnie poznać możliwości nowego aparatu. Niestety zazwyczaj jednak młodzi rodzice cierpią na niedobór wolnego czasu, a nawet na jego całkowity brak. Przede wszystkim chodzi oto, że nie umieją więc w pełni wykorzystać aparatu. Bardzo często objuczeni butelkami, ubrankami i wózkiem – nie zabierają go nawet ze sobą. W związku z tym zamiast więc teoretyzować na temat hipotetycznych możliwości lustrzanek, zastanówmy się, jakie funkcje musi mieć aparat, żeby nadawał się do fotografowania dzieci.

Jaki aparat nadaje się najlepiej do fotografowania dzieci?

No cóż, przede wszystkim musi być szybki i wygodny. Ważna jest możliwość zapisu zdjęcia tuż po naciśnięciu spustu migawki. Chyba każdy, kto pamięta pierwsze cyfrowe kompakty, wie, o czym mowa – zanim nastawiły ostrość, mijało sporo czasu. A potem trzeba było długo czekać, aż zapiszą plik i będzie można zrobić kolejne zdjęcie. Natomiast dziecko, które chcieliśmy sfotografować, dawno już zdążyło obrócić się na pięcie i pobiec w inne miejsce – dzisiejsze aparaty są pod tym względem znacznie lepsze.

Sprzętu wykorzystanie, czyli nadbudowa

Zastanawiasz się jakie zasady obowiązują podczas fotografowania dzieci i jak podejść do kompozycji? Jest tylko jedna wskazówka, o której należy pamiętać: zdjęcia nie mogą być sztuczne, nie ma nic prostszego, niż kazać dziecku zatrzymać się i uśmiechnąć. Niestety, ale Polscy rodzice są w tej kwestii bezwzględni – dziecko na zdjęciu musi być uśmiechnięte. A potem oglądamy tysiące zdjęć skrzywionych w nienaturalnym grymasie dzieciaków. Potem każdy dorosły spina się, widząc aparat, bo ma z nim złe doświadczenia z dzieciństwa. W związku z tym, aby były ciekawe, fotografie dzieci powinny być naturalne.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *