Jak stać się dobrym fotografem modowym?

Myślisz o fotografii wizerunkowej, sesjach modowych i komercyjnych, a może o artystycznych projektach? Nie istotne jaki rodzaj fotografii cię interesuje, jedno jest pewne – podstawą sukcesu w tej branży jest dbanie nawet o najmniejszy szczegół. Najważniejszym zadaniem fotografa jest wychwycenie niewidzialnego piękna. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak odpowiednio przygotować się do sesji i skąd brać pomysły i inspiracje. Przeczytaj go koniecznie!

Zawsze w obserwacji

Zacznijmy od tego, że prawdziwy fotograf przebywa zawsze w poszukiwaniu – nawet, gdy jest na wakacjach czy ma wolne – obserwacja jest stałym elementem jego pracy i życia. W związku z tym szukaj nowych miejsc do sesji, nie bój się zagadywać ciekawych ludzi na ulicy, zapisuj wszystkie swoje pomysły w specjalnym notesiku. No cóż fotograf musi być zawsze ciekaw świata.

Zawsze się rozwijaj

No cóż, dobry fotograf powinien zawsze się rozwijać, dokształcać się i szukać nowych sposobów prezentowania świata. Technologie zmieniają się bardzo szybko, trendy również. Dlatego fotograf powinien zawsze być na bieżąco z wiadomościami w branży – znać średni cennik usług w branży, czytać literaturę, blogi tematyczne, brać udział w spotkaniach, konferencjach czy konkursach fotograficznych. Fotografia mody się zmienia, ty – również musisz.

Bądź decyzyjny!

Jest już po sesji i na karcie masz ponad tysiąc zdjęć z planu, każde jest niczym twoje dziecko. Ale wytyczne od klienta są niezmienne – masz wybrać i opracować 20 obrazów. Rzecz jasna dobry fotograf umie dostrzegać piękno tam, gdzie jest ono niewidoczne, może zobaczyć potencjał w tzw. surowym formacie, przedstawić sobie zdjęcie już po obróbce.

Dobra wiedza z dziedzin porkewnych również się przyda

Przede wszystkim dobry fotograf powinien znać nie tylko podstawy fotografii cyfrowej i wiedzieć, jak robić poprawne zdjęcia. Pamiętaj – wiedza dodatkowa z dziedzin pokrewnych również się przyda. I mowa tutaj przede wszystkim o retuszu i zaawansowanej wiedzy na temat pracy z programami graficznymi. Pomimo że obróbką zdjęć zajmuje się zazwyczaj retuszer lub asystent, fotograf powinien umieć rozmawiać z grafikiem – potrafić przekazać koncepcję i wytłumaczyć efekt końcowy, który chce osiągnąć.

Inspiruj się przeszłością, żyj teraźniejszością

Chcąc, nie chcąc dobry fotograf musi umieć spojrzeć wstecz, by znaleźć inspiracje. Musisz nauczyć się swobodnie poruszać się w epokach, odnajdywać nawiązania i łączyć je w całkowicie nowe, oryginalne dzieła sztuki.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *